Wakacje w Grecji to gwarancja pięknej pogody i wspaniale spędzonego czasu. Szczególnie, jeśli celem wyjazdu jest grecki ślub. Grecja oferuje moc atrakcji, antycznych zabytków i wyjątkowych skarbów natury. Aby jednak móc cieszyć się wyjazdem i nie dać się zaskoczyć, warto przygotować się do podróży. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Grecji?

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Grecji

Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w granicach Unii Europejskiej. W związku z tym obywatele Polski, chcący wyjechać do Grecji, nie potrzebują wizy, a jedynie dokument tożsamości.

Granicę można przekroczyć posiadając dowód osobisty, a także paszport i paszport tymczasowy. Warto podkreślić, że dokumenty te muszą być ważne zarówno w dniu wjazdu do Grecji, jak i w dniu wyjazdu z kraju. Dla bezpieczeństwa warto także przed wyjazdem wykonać fotokopie dokumentów i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest również skan dokumentów dostępny online.

Jeśli planujemy wyjazd do Grecji połączyć z wyjazdem do krajów ościennych – przede wszystkim Turcji i Albanii – koniecznie należy zabrać ze sobą paszport. Ani Turcja, ani Albania nie są członkami Unii Europejskiej, nie można więc wjechać do tych krajów bez ważnego paszportu.

Geografia, pogoda i strefa czasowa w Grecji

Republika Grecka to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy. Znajduje się na najdalej na południe położonym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Grecja graniczy z czterema państwami: Turcją, Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią.

Ciekawostką jest fakt, że Grecja, której linia brzegowa ma ponad 14 880 km ma dostęp aż do czterech mórz: Śródziemnego, Egejskiego, Jońskiego i Kreteńskiego. Warto też podkreślić, że znaczna część terytorium Grecji to wyspy: jest ich aż 2500, z czego tylko niewielka grupa to wyspy zamieszkałe przez człowieka. My zakochaliśmy się w malowniczej wyspie miłości – Santorini. To tutaj od kilku lat organizujemy śluby oraz wykonujemy sesje zdjęciowe.

Pogoda w Grecji sprzyja wyjazdom. Najlepsze miesiące na podróż to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Jednak ze względu na niewielkie opady przez cały rok i stabilne temperatury, można spokojnie planować podróż w komfortowych warunkach pogodowych od kwietnia do listopada.

Pomimo tego, że Grecja jest krajem europejskim, znajduje się w innej strefie czasowej niż Polska. Polska leży w strefie GMT +1, z kolei Grecja w strefie GMT +2. Oznacza to, że jadąc do Grecji należy przestawić zegarki o godzinę do przodu.

Przepisy drogowe ważne dla turystów

Wiele osób decyduje się na zwiedzanie Grecji z pomocą samochodu. Osoby, które nie chcą wydłużać swojej podroży i wolą przylecieć do Grecji samolotem, mogą wypożyczyć samochód na miejscu. Polskie prawo jazdy jest w Grecji ważnym dokumentem. Niemniej, turyści nie mogą prowadzić pojazdów należących do Greków, będących osobami prywatnymi. Z kolei samochodem na polskich lub innych niż greckie numerach rejestracyjnych można poruszać się tylko, jeśli pobyt w Grecji nie jest dłuższy niż 6 miesięcy w roku.

Warto pamiętać, że przepisy drogowe w Grecji nieco różnią się od tych obwiązujących w Polsce. Poza prawem jazdy należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Dla kierowców w Grecji maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi do 0,5 promila. Jest on niższy w przypadku młodych kierowców i kierowców zawodowych – wynosi 0,2 promila.

Bezpieczna turystyka

Grecja uznawana jest za kraj bezpieczny. Nie zmienia to jednak faktu, że warto być czujnym i nie kusić losu. Tak samo jak w każdym innym miejscu na świecie nieświadomy turysta może stać się ofiarą oszustwa lub kradzieży. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • zamykać samochód,
  • nie trzymać na wierzchu telefonu, gotówki, ani innych cennych przedmiotów,
  • nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu,
  • nie pozostawiać bez nadzoru dokumentów i innych cennych rzeczy,
  • informować bliskich o naszych planach i miejscu pobytu
  • zachować szczególną uważność podczas podróży metrem i innymi środkami transportu zbiorowego.

Ryzyko kradzieży jest większe w popularnych kurortach i tłocznych miejscach, jak plaże, targi czy środki transportu publicznego. Zdarza się, że ceny dla turystów różnią się od tych dla miejscowych. Dlatego warto sprawdzić ceny towarów w kilku miejscach przed zakupem.

Warto znać także najważniejsze greckie telefony alarmowe:

  • pogotowie – 166,
  • policja – 100,
  • numer alarmowy – 112,
  • straż pożarna – 199.

Wymagania i rekomendacje dla turystów wybierających się do Grecji, mogą się zmieniać. Warto przed wyjazdem sprawdzić aktualne informacje dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dobrym źródłem informacji jest również strona Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej.

Niezależnie od wybranego regionu Grecji i rodzaju turystyki – to kraj stworzony dla turystów. Przyciąga zarówno morze, zabytki i piękna przyroda. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Z pewnością wakacje w Grecji będą niezapomniane. Szczególnie, jeśli dobrze się do nich przygotujemy.

A jeśli zakochasz się w Grecji do tego stopnia, że postanowisz przeżyć tu najpiękniejszy dzień swojego życia, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na Dream Greek. Pomożemy Ci spełnić to marzenie.

1 komentarz do “Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Grecji? Najważniejsze informacje.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.