Romantyczne Santorini, zawsze skąpana słońcem Kreta czy kuszący niepowtarzalną przyrodą Zakhyntos? Ze względu na panujące w niej temperatury, wszechobecną egzotykę oraz obecność aż czterech mórz – Kreteńskiego, Jońskiego, Śródziemnego i Egejskiego –  Grecja niezmiennie jest wymarzoną destynacją weselną dla przyszłych nowożeńców. Jakie rodzaje ślubów możemy zawrzeć na jej terytorium? Jak powinniśmy się przygotować na ślub w Grecji? Sprawdź tutaj! 

Rodzaje ślubów w Grecji

Ślub humanistyczny 

Ślub humanistyczny jest nieformalną ceremonią zaślubin. Jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość całkowitego spersonalizowania scenariusza wydarzenia w zależności od danej pary, jej historii oraz pragnień – nie ma ściśle określonych ram, za którymi Państwo Młodzi powinni podążać. 

Ze względu na jego symboliczny charakter, organizacja ślubu humanistycznego poza granicami państwa jest niezwykle prosta. Całość ceremonii może przeprowadzić wykwalifikowany celebrans, jeden z rodziców, przyjaciel nowożeńców lub po prostu bliska ich sercu osoba. Nowożeńcy decydujący się na tę formę zaślubin chętnie korzystają z możliwości przygotowania indywidualnych przysięg, które zazwyczaj są najważniejszym punktem całej imprezy. Tak zorganizowane wydarzenie może mieć miejsce w dowolnie wybranej lokalizacji: grecka plaża, romantyczne wzgórze, wschód słońca, ulubiona restauracja czy dryfujący statek – możliwości są praktycznie nieograniczone. 

Ponieważ ten rodzaj ślubu jest ceremonią wyznaniową, należy podkreślić, że nie ma on mocy prawnej – ani w Polsce, ani w Grecji. Jest jednak świetną alternatywą dla osób niewierzących lub pragnących symbolicznie podkreślić swoją miłość czy odnowić przysięgę małżeńską. 

Ślub kościelny 

Planując ślub kościelny w romantycznej Grecji należy mieć na uwadze, że religią państwową na jej terenie jest prawosławie. Czy uniemożliwia to zawarcie związku małżeńskiego dla Polaków? Absolutnie nie! Warto jednak pamiętać, że o ślub w obrządku rzymskokatolickim można ubiegać się tylko w wybranych miastach. Możliwości jest jednak kilka: Ateny, Korfu, Nafplio bez problemu oferują przyszłym nowożeńcom taką możliwość. 

Jakie kroki należy więc wykonać, aby zawrzeć przysięgę małżeńską w zachwycającej Grecji? 

  • należy uzyskać zgodę swojego proboszcza na przystąpienie do sakramentu ślubu poza rodzimą parafią 
  • należy mieć ważny sakrament bierzmowania – minimum jedno z Państwa Młodych (możliwy jest ślub jednostronny)
  • należy odnaleźć parafię w Grecji, w której chcemy doprowadzić do ceremonii zaślubin, i uzyskać zgodę tamtejszego proboszcza 
  • obowiązkowo trzeba uzyskać tzw. “delegację” od naszego polskiego proboszcza  – dokument określający w jakiej parafii za granicą może odbyć się ślub, który umożliwi nam uzyskanie ważnego świadectwa ślubu w Polsce 

Oprócz tej dodatkowej dokumentacji, Państwo Młodzi muszą spełnić podstawowe wymogi, które stawiane są przed nimi w parafii rzymskokatolickiej przed ceremonią zaślubin: kurs przedmałżeński, spotkania w ramach poradni przedmałżeńskiej, zapowiedzi w obu parafiach oraz spowiedź świętą. Warto podkreślić, że nauki przedmałżeńskie są bezterminowe, dlatego warto odbyć je wcześniej, żeby uniknąć dodatkowego stresu stricte przed wymarzonym, greckim ślubem. 

Ślub cywilny 

Ślub cywilny w Grecji wymaga nieco innego poziomu organizacji. Aby był ważny na terenie Polski, musi wziąć w nim udział polski konsul lub lokalny urzędnik stanu cywilnego.

Co jest najważniejsze w trakcie planowania ślubu cywilnego poza granicami kraju? Przede wszystkim ustalenie, w którym miejscu i kiedy dokładnie się odbędzie – jest to konieczne do uzyskania pisemnej zgody konsula bądź greckiego urzędnika na jego obecność w dniu ceremonii. Na wyspach greckich, w tym na Santorini bez problemu odnajdziemy urzędy stanu cywilnego, które oferują możliwość ślubu cywilnego z obecnością urzędnika – grecka biurokracja może jednak doprowadzać niejedną osobę do czerwoności, jednak ze względu na popularność tej ślubnej destynacji, tamtejsi urzędnicy mają z góry określone protokoły ułatwiające cały proces zarówno dla nich, jak i dla przyszłych Nowożeńców, stąd by uniknąć nieptrzebnego stresu warto kwestie formalne oddać w ręce wedding plannera.

Planując swoje Wielkie Greckie Wesele warto mieć na uwadze odpowiednio wcześniej wszystkie formalności, które trzeba załatwić jeszcze na terenie swojego kraju – to pomoże Parze Młodej zaoszczędzić sobie stresu związanego z tym wielkim wydarzeniem i z radością cieszyć się szumem greckich fal w najważniejszym dniu ich życia

Ślub w Grecji z pomocą koordynatora ślubnego

Organizacja ślubu to spore wyzwanie. A co dopiero, kiedy dołożymy do tego inny kraj, język, przepisy i ponad 2000 kilometrów dzielących Was od miejsca zaślubin! W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy koordynatora ślubnego w Grecji.

W Dream Greek organizujemy zarówno śluby humanistyczne, jak i cywilne na romantycznej greckiej wyspie Santorini. Tłumaczymy dokumenty, odwiedzamy urzędy i zajmujemy się wszelkimi formalnościami. Dzięki temu nie musisz się martwić tego typu kwestiami i możesz się skupić na planowaniu najprzyjemniejszego aspektu ceremonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.